منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بهترین جایگزین ها برای لینوکس CentOS در سال 2021

بهترین جایگزین ها برای لینوکس CentOS در سال 2021

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

Red Hat اخیراً اعلام کرد که لینوکس CentOS 8 دیگر تا پایان سال 2021 پشتیبانی نمی شود و قطع خواهد شد. در عوض ، نسخه مستقر CentOS Stream به عنوان شاخه پایین دست RHEL ، که در سال 2019 راه اندازی شد ، همچنان به روز رسانی مداوم را برای ثبات و امنیت بیشتر ارائه می دهد. اگر قبلاً از لینوکس CentOS 8 استفاده کرده اید ، با توجه به اخباری مبنی بر متوقف شدن پشتیبانی از لینوکس CentOS 8 ، زمان آن رسیده است که مناسب ترین جایگزین ها را برای CentOS بررسی کنید. برای آشنایی با روش های مختلف نصب لینوکس به این مقاله مراجعه کنید.

با این حال ، اجرای سرورهای CentOS 7 تحت تأثیر قرار نمی گیرد. آنها در چرخه عمر RHEL 7 به روز خواهند شد. RHEL 7 آخرین چرخه های پشتیبانی خود را در سال 2024 به پایان می رساند. برای آشنایی بیشتر با شرایط لینوکس ، این مقاله را بخوانید.

بهترین جایگزین برای لینوکس CentOS 8

اگر تا به حال از CentOS 8 استفاده کرده اید ، جایگزین های آن در سال 2021 چیست؟ چندتایی این جاست جایگزینی برای CentOS در سال 2021 وجود دارد.

اوبونتو / دبیان

البته نسخه های Ubuntu LTS اولین گزینه ای است که در مورد گزینه های سیستم عامل سرور برای جایگزینی CentOS مطرح می شود. علاوه بر این ، استفاده و مدیریت سیستم عامل اوبونتو بسیار ساده تر از CentOS است.

از طرف دیگر ، اوبونتو دارای جامعه گسترده ای از آموزش ها و آموزش های آنلاین است که به کاربران اجازه می دهد هنگام اجرای یک برنامه مبتنی بر سرور در اوبونتو یا دبیان ، مشکلات مختلف را برطرف کنند.

نسخه پشتیبانی شده قدیمی اوبونتو “20.04 LTS Focal fossa” است که توسط توسعه دهندگان تا سال 2025 پشتیبانی می شود. اگر این نسخه را تا سال 2030 می خواهید. ارتقا دهیدگزینه پول در دسترس است. اوبونتو هر دو سال یکبار نسخه LTS را منتشر می کند. در حالی که نسخه استاندارد هر شش ماه است ، با عمر مفید نه ماه.

لینوکس اوراکل

نزدیک ترین جایگزین برای CentOS 8 Linux با مدیریت بسته RPM Oracle Enterprise Linux یا OEL است. همچنین رایگان و منبع باز است ، اما کاربر باید هزینه تعمیر و نگهداری را بپردازد. جدا از پشتیبانی ، استفاده از همه چیز مانند CentOS رایگان است. اوراکل لینوکس از کد منبع RHEL کامپایل شده است. بنابراین می توان گفت لینوکس اوراکل، همان Red Hat است و همچنین به روز رسانی های امنیتی اصلی را ارائه می دهد.

با این حال ، وقتی صحبت از رایانش ابری و خدمات VPS می شود ، هنوز نمی توانید آن را برای نصب برنامه های خود پیدا کنید. اما می توانید لینوکس اوراکل را روی داک نصب کنید.

لینوکس اوراکل

OpenSUSE

OpenSUSE در واقع یک سیستم عامل لینوکس جهانی است که همیشه توسط CentOS دست کم گرفته می شود. یکی از دلایل این امر موقعیت OpenSUSE است ، در مقایسه با اوبونتو و CentOS ، آموزش آنلاین و شماره های راهنما. OpenSUSE توسط SUSE Software Solutions Germany GmbH نگهداری می شود. به طور پیش فرض ، OpenSUSE از مدیریت بسته Delta RPM و ZYpp به عنوان مدیر بسته بسته خط فرمان SUSE استفاده می کند.

در واقع ، دارای سه ابزار مدیریت بسته ZYpp به عنوان یک ابزار خط فرمان استاندارد است. در واقع ، دارای سه ابزار مدیریت بسته ZYpp است ، مانند ابزار خط فرمان استاندارد ، YaST برای جلو و RPM برای سطح پایین. راه اندازی جزئی OpenmSUSE هر 12 ماه انجام می شود. در حالی که نسخه اصلی سیستم عامل های سرور ، پس از تقریباً 36-48 ماه ، این چرخه انتشار مشابه عملکرد اوبونتو است.

لینوکس

AlmaLinux – سیستم عامل CloudLinux

اخیراً ، سیستم عامل CloudLinux ، که بر اساس سیستم عامل CentOS است و عمدتا توسط ارائه دهندگان میزبانی یا کاربران VPS استفاده می شود ، اعلام کرد:

ما می خواهیم تا سال 2021 یک سیستم عامل رایگان ، مبتنی بر جامعه ، راه اندازی کنیم. ما توسعه و نگهداری این سیستم عامل را تأمین مالی می کنیم. ما همچنین برای ایجاد یک انجمن برای پشتیبانی از این سیستم عامل تلاش خواهیم کرد.

کاربرانی که از CloudLinux به عنوان جایگزینی برای میزبانی لینوکس CentOS 8 استفاده می کنند ، نگران نباشند زیرا تا سال 2029 به روزرسانی های پایدار و آزمایش شده ای خواهند داشت. آن دسته از کاربرانی که به دنبال گزینه CentOS مناسب هستند می توانند این پروژه منبع باز جدید و رایگان Redhat را بارگیری کنند.

راکی لینوکس

کمی بعد از اینکه RedHat انحراف نسخه CentOS 8 LTS را اعلام کرد ، اعلام شد که Gregory Kurzer بنیانگذار CentOS با جایگزینی برای سیستم عامل توزیع دیگر لینوکس مبتنی بر RHEL به نام “Rocky Linux” روبرو است. مانند CentOS.

راکی_لینوکس

VzLinux

VzLinux فقط توسط Virtuozzo به عنوان سیستم عامل مهمان برای ظروف و ماشین های مجازی استفاده می شد. بنابراین ، به دلیل به طور رسمی ، توزیع نشده است ما هرگز در مورد VzLinux نشنیده ایم. VzLinux همچنین بر اساس Linux RedHat مانند Alma و Rocky Linux است.

Vz_Linux

لینوکس اسپرینگدیل

Springdale Linux ، که قبلاً به عنوان PUIAS Linux شناخته می شد ، یکی دیگر از سیستم عامل های لینوکس است. این از بسته های منبع موجود برای Linux Hat Enterprise Linux ساخته شده است. با این حال ، شما آن را در خدمات میزبانی یا خدمات ابری پیدا نمی کنید ، اما به عنوان یک مدیر می توانید آن را روی سرور یا دسکتاپ خود امتحان کنید. بروزرسانی هایی مانند CentOS مشکلی ندارند ، اما به RHEL صعودی لینوکس بستگی دارند. لازم به ذکر است که این پروژه جایگزین قدیمی تر از CentOS است.

نتیجه

اگر از Amazon Cloud استفاده می کنید ، لینوکس آمازون نیز وجود دارد. در حالی که GCP همه گزینه های اساسی را ارائه می دهد. از طرف دیگر ، CentOS 7 تا سال 2024 به جایی نمی رسد ، بنابراین نیازی به عجله برای یافتن و جایگزینی گزینه های CentOS نیست ، به ویژه برای سرورها.

همچنین ، طی 4 سال ما گزینه های محکم و پایداری برای جایگزینی CentOS 7 خواهیم داشت. تا کنون ، کاربرانی که از CentOS 6 استفاده می کنند هنوز می توانند از اوبونتو ، دبیان ، اوراکل یا OpenSUSE استفاده کنند. با این حال ، کاربران دسکتاپ کم خطر می توانند ذخیره سازی لینوکس CentOS 8 را برای به روز رسانی منظم به CentOS منتقل کنند.

منبع: how2shout

بهترین جایگزین های CentOS Linux را در سال 2021 برای اولین بار در سرور Premium منتشر می کند. به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.