منو سایت

لینوکس چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

لینوکس چیست؟

LINUX یک سیستم عامل یا هسته است که تحت مجوز منبع باز توزیع می شود. لیست عملکرد آن کاملاً شبیه UNIX است. هسته برنامه ای در قلب سیستم عامل لینوکس است که از موارد اساسی مانند اجازه ارتباط سخت افزار با نرم افزار مراقبت می کند.

لینوکس چیست؟

لینوکس چیست؟

چرا به سیستم عامل نیاز دارید؟

هر بار که رایانه خود را روشن می کنید ، صفحه ای را مشاهده می کنید که در آن می توانید فعالیت های مختلفی مانند نوشتن ، مرور اینترنت یا تماشای فیلم را انجام دهید. چه چیزی باعث می شود سخت افزار رایانه چنین کار کند؟ پردازنده رایانه شما از کجا می داند که از او می خواهید فایل mp3 را اجرا کند؟

خوب ، این سیستم عامل یا هسته است که این کار را انجام می دهد. بنابراین ، برای کار بر روی رایانه خود ، به سیستم عامل (OS) نیاز دارید. در حقیقت ، هنگام خواندن این مطلب در رایانه خود ، از یکی استفاده می کنید. در حال حاضر ، ممکن است از سیستم عامل های محبوب مانند Windows ، Apple OS X استفاده کرده باشید. با این وجود ، در اینجا ما با سیستم عامل لینوکس ، مرور لینوکس و مزایای آن نسبت به سایر سیستم عامل ها آشنا می شویم.

چه کسی لینوکس را ایجاد کرد؟

لینوکس چیست؟

لینوکس یک سیستم عامل یا هسته ای است که به عنوان یک ایده در ذهن لینوس توروالدز جوان و درخشان زمانی که دانشجوی علوم کامپیوتر بود جوانه زد. او قبلاً روی سیستم عامل UNIX (نرم افزار اختصاصی) کار می کرد و فکر می کرد که نیاز به پیشرفت دارد.

با این حال ، هنگامی که طراحان UNIX پیشنهادات او را رد کردند ، او به فکر راه اندازی سیستم عاملی افتاد که با تغییرات پیشنهاد شده توسط کاربران ، پذیرای تغییرات باشد.

 

هسته تنها و روزهای اولیه

بنابراین لینوس در سال 1991 یک هسته به نام لینوکس ابداع کرد. با این حال ، او برای اجرا روی آن به برنامه هایی مانند File Manager ، Document Editors ، Audio -Video برنامه نیاز دارد. چیزی مانند یک مخروط ، اما بستنی روی آن نیست.

با گذشت زمان ، او با برنامه نویسان دیگر در مکان هایی مانند MIT همکاری کرد و برنامه های کاربردی برای لینوکس ظاهر شد. بنابراین در حدود 1991 ، یک سیستم عامل لینوکس فعال با برخی از برنامه ها به طور رسمی راه اندازی شد. این شروع یکی از محبوب ترین و منبع باز گزینه های سیستم عامل امروز بود.

نسخه های قبلی سیستم عامل لینوکس چندان کاربرپسند نبود که توسط برنامه نویسان کامپیوتر استفاده می شد و لینوس توروالدز هرگز در نظر نداشت که محصول خود را تجاری کند.

این امر قطعاً باعث کاهش محبوبیت لینوکس شد زیرا سایر سیستم عامل های تجاری با ویندوز معروف شدند. با این وجود ، جنبه منبع باز سیستم عامل لینوکس آن را قوی تر کرد.

لینوکس مورد توجه خود قرار می گیرد.

لینوکس چیست

مزیت اصلی لینوکس این بود که برنامه نویسان می توانند از هسته لینوکس برای طراحی سیستم عامل های دلخواه خود استفاده کنند. با گذشت زمان ، طیف جدیدی از سیستم عامل های کاربر پسند به دنیای رایانه هجوم آورد. در حال حاضر ، لینوکس یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین هسته ها است و ستون فقرات سیستم عامل های محبوب مانند Debian ، Knoppix ، Ubuntu و Fedora است. با این وجود ، لیست به اینجا ختم نمی شود زیرا هزاران نسخه برتر سیستم عامل لینوکس بر اساس هسته لینوکس موجود است که عملکردهای مختلفی را برای کاربران ارائه می دهد.

کرنل لینوکس معمولاً در ترکیب با پروژه GNU توسط دکتر ریچارد استالمن استفاده می شود. همه توزیع های مدرن لینوکس در واقع توزیع های لینوکس/GNU هستند.

مزایای استفاده از لینوکس

سیستم عامل لینوکس در حال حاضر از محبوبیت بالایی برخوردار است و در بین برنامه نویسان و کاربران رایانه رایانه در سراسر جهان مشهور است. مزایای اصلی آن عبارتند از –

این سیستم عامل رایگان ارائه می دهد. برای دریافت سیستم عامل مانند ویندوز ، لازم نیست صدها دلار هزینه کنید!

لینوکس چیست؟

  • هر کسی که دانش برنامه نویسی دارد ، منبع باز است ، می تواند آن را تغییر دهد.
  • یادگیری لینوکس برای مبتدیان آسان است.
  • سیستم عامل های لینوکس در حال حاضر میلیون ها برنامه/برنامه و نرم افزار لینوکس را برای انتخاب ارائه می دهند. اکثر آنها رایگان هستند!
  • پس از نصب لینوکس ، دیگر نیازی به آنتی ویروس ندارید! لینوکس یک سیستم بسیار امن است. علاوه بر این ، یک جامعه توسعه جهانی وجود دارد که دائماً به دنبال راه هایی برای افزایش امنیت خود است. با هر ارتقا ، سیستم عامل امن تر و قوی تر می شود.
  • نرم افزار رایگان لینوکس به دلیل ثبات و قابلیت اطمینان ، سیستم عامل انتخابی برای محیط های سرور است (شرکت های مگا مانند آمازون ، فیس بوک و گوگل از لینوکس برای سرورهای خود استفاده می کنند). یک سرور مبتنی بر لینوکس می تواند بدون راه اندازی مجدد سالها بدون وقفه کار کند.

 

آیا برای من است؟

کاربرانی که تازه با لینوکس آشنا هستند ، معمولاً از آن به عنوان یک سیستم عامل دشوار و فنی استفاده نمی کنند ، اما برای بیان حقیقت ، در چند سال گذشته ، سیستم عامل های لینوکس بسیار کاربر پسندتر از همتایان خود شده اند. مانند ویندوز ، بنابراین امتحان کردن آنها بهترین راه برای این است که بدانید لینوکس برای شما مناسب است یا خیر.

هزاران سیستم عامل لینوکس و نرم افزار لینوکس بر اساس هسته لینوکس موجود است. اکثر آنها دارای آخرین امنیت و برنامه های کاربردی هستند ، همه آنها به صورت رایگان!

این چیزی است که لینوکس در مورد آن صحبت می کند ، و اکنون ما به نحوه نصب لینوکس و توزیعی که باید انتخاب کنید می پردازیم.

از من می خواهند یونیکس را یاد بگیرم؟ پس چرا لینوکس؟

یونیکس مادر سیستم عامل هایی است که پایه و اساس لینوکس را پایه گذاری کرده است. یونیکس عمدتا برای فریم های اصلی طراحی شده است و در شرکت ها و دانشگاه ها وجود دارد. در عین حال ، لینوکس به سرعت در حال تبدیل شدن به یک نام خانوادگی برای کاربران رایانه ، توسعه دهندگان و محیط های سرور است. ممکن است مجبور شوید هزینه هسته یونیکس را بپردازید ، در حالی که در لینوکس ، رایگان است.

اما ، دستورات مورد استفاده در هر دو سیستم عامل معمولاً یکسان هستند. تفاوت چندانی بین یونیکس و لینوکس وجود ندارد. اگرچه ممکن است متفاوت به نظر برسند ، اما در اصل آنها یکسان هستند. از آنجا که لینوکس یک کلون UNIX است. بنابراین یادگیری یکی همان یادگیری دیگری است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.