منو سایت

10 اصطلاح لینوکس که باید بدانید!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

همه کسانی که در برنامه نویسی حرفه ای کار می کنند می دانند که توسعه دهندگان بسیار علاقه مند هستند لینوکس (و سایر سیستم های مبتنی بر یونیکس). دلایل زیادی وجود دارد که چرا لینوکس یک گزینه عالی برای توسعه دهندگان است ، اما اگر از سیستم عامل دیگری استفاده می کنید ، هنگام کار با لینوکس با اصطلاحات ناآشنایی روبرو می شوید.در این مقاله ، ما 10 مورد از مهمترین اصطلاحات لینوکس را شرح می دهیم.

این روزها ، بسته به نسخه لینوکسی که نصب می کنید ، استفاده از این سیستم عامل متفاوت خواهد بود. همه نسخه های لینوکس دارای شرایط یکسانی هستند ، بنابراین هنگامی که اصول اولیه را یاد گرفتید ، آماده مواجهه با هرگونه چالش در سیستم عامل لینوکس خواهید بود.

در این مقاله به شما نشان می دهیم که چرا از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنید. در ادامه ، ما 10 اصطلاح کلیدی را که برای کار با لینوکس مهم هستند بررسی می کنیم.

معرفی

کاربران سعی می کنند از اصطلاح لینوکس به همان روشی که در ویندوز یا مک استفاده می شود استفاده کنند. به عبارت دیگر ، لینوکس به عنوان یک سیستم عامل بسیار قدرتمند و بزرگ ، خانواده ای از سیستم عامل ها است که بر اساس اصول خاصی ساخته شده اند. ده ها سیستم عامل مختلف لینوکس وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد ، اما هیچ یک از آنها اصلی نیستند زیرا لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است.

خوشبختانه تقریباً همه انواع لینوکس اصطلاح یکسانی دارند. نسخه های مختلف لینوکس “DISTRO” نامیده می شود. به عنوان مثال ، اوبونتو به عنوان رایج ترین خانواده لینوکس شناخته می شود. با این حال ، شما گزینه های زیادی مانند Debian و Fedora دارید.

اگر بیشتر از ویندوز یا مک استفاده می کنید ، درک اینکه چرا کسی در کار با لینوکس با مشکل مواجه است آسان تر می شود. دلایل زیادی وجود دارد ، اما مهمترین آنها را توضیح می دهیم:

  • لینوکس کاملاً متن باز است ، بنابراین می توانید سیستم عامل خود را به دلخواه تغییر دهید.
  • سیستم عامل های لینوکس امنیت بیشتری نسبت به ویندوز دارند.
  • برنامه های زیادی توسط لینوکس توسعه یافته است که آن را برای برنامه نویسان عالی می کند.
  • بسیاری از نرم افزارهای مرتبط با جامعه که توسط لینوکس توسعه یافته اند ، “منبع باز” به صورت رایگان هستند.

در واقع کار با لینوکس کار سختی نیست. برای استفاده از برنامه نیازی به ایجاد برنامه نویسی ندارید ، اما اگر از برنامه نویسی لینوکس استفاده می کنید ، می توانید در لینوکس موفق تر باشید. اگر می خواهید چیز جدیدی را امتحان کنید ، توصیه می کنیم یکی از سیستم عامل های لینوکس را انتخاب کرده و روی رایانه یا لپ تاپ قدیمی نصب کنید ، اگر دوست دارید با لینوکس کار کنید ، می توانید برای همیشه از آن استفاده کنید.

10 اصطلاح کلیدی برای لینوکس که باید بدانید

1. تیم

تیمدستوراتی وجود دارد که در برنامه ای به نام “خط فرمان” وارد می کنید که به شما امکان می دهد دستورالعمل هایی را به سیستم عامل خود بدهید. برای دسترسی به “خط فرمان” می توانید از چندین برنامه استفاده کنید ، بنابراین نحوه نمایش آن در هر برنامه متفاوت است ، اما معمولاً یک پنجره ساده به شرح زیر است:

شرایط برای لینوکس: 1. فرمان

تیم“معمولاً استفاده از لینوکس را برای کاربران دشوار می کند. با این حال ، تقریباً می توانید با رابط کاربری گرافیکی (GUI) هر کاری را انجام دهید. با این حال ، دستورات هنوز جزء لاینفک استفاده از لینوکس هستند.

2. توزیع)

همانطور که گفته شد ، نسخه های مختلف لینوکس “توزیع” نامیده می شوند. هر کس می تواند لینوکس خود را ایجاد کند ، بنابراین شما انتخاب های زیادی دارید. اگر به تغییر سیستم عامل فکر می کنید ، مهم است که برخی از محبوب ترین سیستم عامل های رومیزی موجود را بررسی کرده و هر کدام را با استفاده از “USB قابل بوت” روی رایانه یا لپ تاپ خود نصب کنید.

3. ونوم (Gنام)

محیط GNU Network Object Model (GNOME) یک رابط رومیزی بصری است که توسط بسیاری از فروشندگان لینوکس استفاده می شود. در واقع ، بسیار شبیه به دسکتاپ ویندوز است. بنابراین ، کاربرانی که از GNOME استفاده می کنند می توانند به راحتی از لینوکس به عنوان محیط ویندوز استفاده کنند.

4. GNU

پروژه GNU مجموعه ای از نرم افزار رایگان است که شامل محبوب ترین برنامه های لینوکس می شود. این پروژه توسط افرادی در “مجوز عمومی عمومی” (“GPL”) ایجاد شده است ، که یک جهش بزرگ در جهان “منبع باز” است. به عبارت دیگر ، تقریباً می توانید با نرم افزار منتشر شده تحت مجوز Make a GPL هر کاری را که می خواهید انجام دهید ، مانند تغییر و اشتراک در مجوز GPL.

5وحدت)

همانطور که می دانید ، GNOME یک محیط رومیزی است که برای انواع سیستم عامل های لینوکس طراحی شده است. یونیتی رابطی است که برای GNOME ایجاد شده است ، که یکی از مهمترین رابط های کاربری برای لینوکس است.

شرایط برای لینوکس 4. وحدت

اگر برای اولین بار از لینوکس استفاده می کنید ، ممکن است اوبونتو بهترین انتخاب برای شروع کار با لینوکس باشد.

6. ریشه

سیستم عامل های لینوکس دارای سیستم “نقش کاربر” هستند. هر کاربر نقش خاصی دارد و مجوزهای متفاوتی دارد. به عنوان مثال ، اگر مهمان هستید ، نمی توانید فایلهای اصلی سیستم عامل را تغییر دهید.

از سوی دیگر ، حساب root به تمام دستورات و فایل های سیستم دسترسی کامل دارد. این بدان معناست که اگر کاربر اصلی هستید ، به سیستم دسترسی کامل دارید.

7. ترمینال

پایانهراه اصلی ارتباط با لینوکس. اینجاست که همه “دستورات” خود را وارد می کنید و دارای رابط کاربری بسیار مستقیم است. با این حال ، می توانید “شبیه سازهای پایانه” را انتخاب کنید ، که گزینه های نرم افزاری هستند که رابط کاربری بهتری را در اختیار شما قرار می دهند.

8. مدیر بسته

در مورد لینوکس ، شما برنامه ها را نصب نمی کنید ، بلکه “بسته ها” را نصب می کنید. شما معمولاً این کار را از طریق “پایانهشما آن را انجام دهید. “مدیر بستهاین یک ابزار رابط گرافیکی است که به شما کمک می کند بسته های جدیدی را بیابید ، آنها را نصب کنید ، بسته ها را به روز کنید و حتی آنها را پیکربندی کنید.

9. فایل های دودویی

فایل “دودوییاین شامل متن ساده نیست ، بلکه شامل کد کامپیوتر است. در بسیاری از موارد ، فایل های باینری در لینوکس قابل اجرا هستند ، درست مانند فایل های Windows.exe ، به عبارت دیگر ، می توان آنها را برای انجام وظایف یا عملکردهای خاص اجرا کرد.

10. هسته

“هسته” اساس هر سیستم عامل است. هسته سخت افزار سیستم شما را به همراه تمام برنامه های رایانه شما مدیریت می کند. هسته لینوکس “منبع باز” است. هسته “توزیع” های زیادی را ارائه می دهد ، که برخی از آنها کد را تغییر می دهند تا اهداف خاص خود را بهتر خدمت کنند.

نتیجه

اطلاعات غلط زیادی در مورد لینوکس وجود دارد. برای استفاده از سیستم عامل های منبع باز مانند لینوکس ، نیازی نیست که یک توسعه دهنده حرفه ای باشید. با این حال ، شما باید با “خط فرمان” به همراه بسیاری از اصطلاحات جدید آشنا باشید.

لینوکس به شما کنترل کاملی بر سیستم عامل شما می دهد ، بنابراین ارزش آن را دارد. با این حال ، برخی از برنامه های منبع باز شگفت انگیز برای سیستم عامل لینوکس ایجاد شده اند ، بنابراین چیزی را از دست نخواهید داد.

منبع: 10 اصطلاح کلیدی لینوکس که باید بدانید

در اینجا 10 مورد از مهمترین اصطلاحات لینوکس که باید بدانید آورده شده است! برای اولین بار در سرور Premium. به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.