منو سایت

CentOS چیست؟ چه کاربردی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

CentOS مخفف “Enterprise Enterprise Operating System” است ، یکی از بهترین توزیع های لینوکس ، که توسط Gregory Kurtzer طراحی شده است و یک سیستم عامل منبع باز و طبقه بندی شده رایگان ارائه می دهد که با Red Hat Enterprise Linux (RHEL) قابل همکاری است ، یک منبع قدرتمند نیز سازگار است به RHEL یک سیستم عامل شرکتی است ، اما دارای اشتراک نقدی است. توسعه دهندگان CentOS از کد منبع RHEL برای ایجاد بسیاری از محصولات مشابه استفاده می کنند. پشتیبانی فنی برای این امر تنها از طریق پورتال های اجتماعی و وب سایت های آنها ارائه می شود.

توزیع لینوکس مجموعه ای از نرم افزار است که با هسته لینوکس توزیع شده است. توزیع های لینوکس اغلب حاوی ابزارهای GNU هستند. بنابراین برخی از توزیع ها را توزیع های GNU / Linux می نامند. از این نظر ، CentOS و RHEL توزیع GNU / Linux هستند.

همانطور که گفته شد ، توسعه دهندگان CentOS از کد منبع Red Hat برای ایجاد محصولی بسیار شبیه به RHEL استفاده می کنند. نام تجاری و لوگوی کلاه قرمز تغییر کرد زیرا Red Hat اجازه توزیع مجدد را نداد. “Yum” مدیر Suite CentOS است. هر چیزی که روی آن کار کند مطمئناً روی سیستم عامل RHEL کار خواهد کرد. تم ها و تصاویر CentOS برخی از بهترین تم های سیستم عامل در Amazon Cloud و Azure Cloud هستند.

معماری

توزیع CentOS از معماری مشابه سایر توزیع های لینوکس پیروی می کند و همچنین از معماری x86-64 پشتیبانی می کند ، به این معنی که از هر دو دستگاه 32 بیتی و 64 بیتی پشتیبانی می کند. معماری CentOS شامل موارد زیر است:

 • پایین ترین لایه معماری در واقع همان سخت افزار یا دستگاه های فیزیکی رایانه ، حافظه و دستگاه های شبکه است.
 • لایه بعدی هسته CentOS است که جزء اصلی سیستم عامل است و مستقیماً با سخت افزار ارتباط برقرار می کند.
 • در بالای لایه هسته پوسته ای وجود دارد که به عنوان رابط بین کاربر و هسته عمل می کند.
 • در بالای همه این لایه ها لایه برنامه وجود دارد که با پوسته و هسته تعامل می کند تا برخی از کارهای تعریف شده توسط کاربر را انجام دهد. لایه برنامه شامل مرورگرهای وب ، ویرایشگرهای متن ، مدیر فایل ، پخش کننده رسانه و موارد دیگر است.

کار با CentOS

در اینجا مجموعه ای از دستورات است که به شما در کار با این توزیع لینوکس کمک می کند.

 • ls: این دستور محتویات فهرست را فهرست می کند.
 • سی دی: این دستور برای تغییر فهرست یا انتقال از پوشه فعلی به پوشه دیگر استفاده می شود.
 • mv: این دستور move است. در واقع به انتقال یک فایل از پوشه ای به پوشه دیگر یا تغییر نام فایل کمک می کند.
 • نر: این دستور برای راهنمایی شما در مورد هر فرمان استفاده شده در سیستم عامل است.
 • mkdir: این دستور برای ایجاد دایرکتوری های جدید (و همچنین زیر شاخه ها) استفاده می شود.
 • rmdir: این دستور برای حذف دایرکتوری ها است. rf را اضافه کنید – پرونده ها و پوشه های موجود در فهرست را به طور برگشت پذیر حذف می کند.
 • لمس كردن: این دستور یک فایل خالی ایجاد می کند. به عنوان دستور make file نامیده می شود.
 • rm: همانطور که rmdir فهرست ها را حذف می کند ، rm پرونده ها را نیز حذف می کند.
 • پیدا کردن: این دستور به شما کمک می کند تا یک فایل را در کل فضای ذخیره سازی پیدا کنید.
 • روشن: این دستور برای پاک کردن صفحه ترمینال است.
 • به روز رسانی sudo yum: این دستور تمام بسته های نصب شده را به روز می کند.
 • : این دستور بسته مورد نظر شما را به روز می کند.

می توانید مجموعه ای از دستورات را در صف وظایف اجرا شده در یک فایل .sh تایپ کنید و فایل .sh (که “اسکریپت پوسته” نامیده می شود) و دستور sh را اجرا کنید. <име на файл> .sh او همه آنها را به یکباره اعدام کرد. همچنین می توانید دستورات خود را در این اسکریپت پوسته تعریف کرده و ایجاد کنید و از آنها برای اهداف مختلف استفاده کنید.

مزایای CentOS

مزایای استفاده از CentOS

در اینجا برخی از مزایا ذکر شده است:

 • این توزیع سبک ، قابل اعتماد و سریع است.
 • این برنامه بصورت رایگان و منبع باز و از نوع سازمانی می باشد.
 • همچنین نرم افزارهای سرور منبع باز مانند Apache Web ، CUPS ، MySQL و … را دریافت خواهید کرد و ابزارهای کنترل نسخه مانند git به طور پیش فرض نصب می شوند.
 • پشتیبانی عالی با بخش گزارش اشکال مستقیماً در bugs.centos.org
 • آخرین نسخه CentOS همچنین شامل Hypervisor و فناوری های مجازی سازی مانند Docker ، oVirt ، Xen و دیگران است.
 • این توزیع سبک ، قابل اعتماد و سریع است.
 • این برنامه رایگان و متن باز و از نوع سازمانی است.
 • همچنین نرم افزارهای سرور منبع باز مانند Apache Web ، CUPS ، MySQL و … را دریافت خواهید کرد و ابزارهای کنترل نسخه مانند git به طور پیش فرض نصب می شوند.
 • پشتیبانی عالی با بخش گزارش اشکال مستقیماً در bugs.centos.org
 • آخرین نسخه CentOS همچنین شامل Hypervisor و فناوری مجازی سازی شبکه است.
 • تقریبا 95 the از ویژگی های تجاری Red Hat Enterprise Linux را دارد و به صورت رایگان در دسترس است!
 • در مقایسه با سایر گزینه های لینوکس منبع باز رایگان ، CentOS به دلیل ثبات و به روزرسانی کمتر بسته به طور گسترده ترجیح داده می شود (حتی نسبت به اوبونتو).

دلایل مهم استفاده از CentOS 7

سالهاست که CentOS صنعت توزیع ترجیحی لینوکس بوده و از توزیع اوبونتو سرور اوبونتو به عنوان سیستم عامل اصلی مورد استفاده برای میزبانی وب پیشی گرفته است. بیایید دلایل برتری این توزیع را بررسی کنیم:

1. امنیت

در دنیای امروز ، امنیت اصلی ترین دغدغه ای است که به ذهن می رسد و CentOS دارای چندین ویژگی امنیتی داخلی است. یکی از راه هایی که CentOS می تواند از شما در برابر حملات سایبری محافظت کند ، استفاده از امنیت با لینوکس (SELinux) است.

SELinux یک مکانیسم کنترل دسترسی است که می تواند قوانین و پرونده های پردازش را بر اساس خط مشی هایی که شما تعریف می کنید ، اعمال کند. یکی از مفیدترین ویژگی های آن این است که آسیب پذیری حملات تشدید امتیاز را کاهش می دهد.

اگر فرایند به خطر بیفتد ، مهاجم فقط به عملکردهای عادی فرآیند دسترسی دارد و فقط فایلهای پردازش شده برای دسترسی به آنها پیکربندی شده است. از آنجا که CentOS دارای جعبه امن تری است ، به عنوان نقطه شروع ترجیح داده می شود. زیرا تنظیمات اولیه کمتری از ابتدا مورد نیاز است. CentOS به طور منظم پشتیبانی (یا به روز رسانی) را مستقیماً از RedHat حذف می کند و به سرعت بروزرسانی ها را یک شبه حذف می کند.

2. پشتیبانی گسترده

برای هر کسی که در صنعت تولید کننده برنامه ای اجرا می کند ، یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشد ثبات و نگهداری سیستم عامل است. اگر انتظار می رود پشته برنامه شما 7 سال دوام بیاورد و سیستم عامل نصب شده روی آن تنها در 4 سال آینده به روز شود ، پس از پایان عمر سیستم عامل با مشکلات امنیتی روبرو خواهید شد.

با CentOS ، نسخه های اصلی به مدت 10 سال نگهداری می شوند و در صورت لزوم به روز رسانی های امنیتی را دریافت می کنند. CentOS 7 در 7 جولای 2014 منتشر شد و تا 30 ژوئن 2024 حفظ می شود. CentOS از یک نسخه بسیار پایدار (و اغلب کاملتر) از نرم افزار خود استفاده می کند و به دلیل طولانی شدن چرخه انتشار ، برنامه ها نیازی به به روز رسانی سریع ندارند. به

صرفه جویی در وقت با CentOS

این به توسعه دهندگان و شرکت های بزرگ اجازه می دهد تا از مزایای آن برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده کنند زیرا هزینه زمان توسعه اضافی را کاهش می دهد. کمتر به روز رسانی همچنین به معنای زمان کمتر برای به روز رسانی است. CentOS همچنین از تمام اشکال سخت افزار موجود در بازار ، از جمله پشتیبانی سخت افزاری قدیمی پشتیبانی می کند.

این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا هنگام استفاده طولانی مدت ، که شامل هزینه های نگهداری سخت افزار می شود ، هزینه کل مالکیت (TCO) کمتری داشته باشند. به همین دلیل CentOS توسط شرکت های بزرگتر و توسعه دهندگان که به سیستم عامل امن تر و کامل تر با چرخه انتشار طولانی تر نیاز دارند ترجیح داده می شود. همچنین ، از آنجا که این توزیع رایگان و منبع باز لینوکس است ، هیچ هزینه اضافی دریافت نمی شود.

3. مدیریت بسته

اگر برنامه یا سایتی در دست توسعه دارید که نمی خواهید بسته ها را تغییر دهید یا به روز کنید ، با مزایای پشتیبانی گسترده ، CentOS برای به روز نگه داشتن سیستم خود با بسته YUM (Yellowdog Updater Modified) مدیر

این باعث می شود سیستم عامل بسیار مدولار باشد ، به راحتی می توانید ویژگی هایی را که دوست دارید اضافه و حذف کنید. CentOS بسیار انعطاف پذیر است و می تواند پیکربندی شود تا تقریباً هر کاری را انجام دهد و جایگزین آن شود. طیف گسترده ای از نرم افزار به آن اجازه می دهد تا به عنوان سرور پایگاه داده ، سرور ایمیل ، سرور وب ، سرور برنامه ، سرور فایل ، سرور پروکسی FTP عمل کند و لیست همچنان ادامه دارد.

اگر نیاز به راه اندازی یک سیستم بزرگ برای انجام یک کار یا طیف گسترده ای از عملکردها دارید ، CentOS برای شما مناسب است. نسخه های مدرن CentOS همچنین می توانند از جدیدترین سیستم عامل ها برای ظروف ، مجازی سازی و سرویس های کوچک مانند Docker و Kubernetes استفاده کنند.

از آنجا که این فناوری ها مستقیماً از بستر OpenHhift RedHat پشتیبانی می کنند ، استفاده از این خدمات گام به گام و تعبیه شده مدیریت برنامه های در حال اجرا بر روی این سیستم عامل ها را بسیار ساده می کند.

4. مستندات گسترده

از آنجا که CentOS یک پلتفرم گسترده در جهان میزبانی وب است ، به استاندارد صنعت تبدیل شده است. مزیت دیگر استفاده گسترده از آن ، اطلاعات و اسنادی است که در اختیار دارد. جامعه بزرگی از توسعه دهندگان و کاربران وجود دارد که به طور منظم ارزش کلی خود را به عنوان یک سیستم عامل که اکثریت ترجیح می دهند افزایش می دهند ، دانش خود را به اشتراک می گذارند و شما را در مسائل دیگر راهنمایی می کنند. روش های مختلفی برای یادگیری وجود دارد ، از جمله انجمن ها و سایت هایی که نکاتی در مورد راه اندازی و پیکربندی صحیح CentOS دارند.

5. پشتیبانی پنل مدیریت

پشتیبانی از CentOS

در نهایت ، CentOS می تواند از چندین سیستم عامل مدیریت ، از جمله cPanel ، InterWorx ، WebMin ، DirectAdmin ، Spacewalk ، CWP ، Plesk ، ISPConfig ، Virtualmin ، Vesta CP و چندین مورد دیگر پشتیبانی کند. این پنل های مدیریت به شما امکان می دهد به راحتی چندین سایت را بر روی سرور خود میزبانی کنید و همچنین کلیه فرایندها و رویه های اصلی سرور را مدیریت کنید.

شما می توانید ایمیل ، وب سایت ، دسترسی FTP و بسیاری ویژگی های دیگر را با استفاده از رابط وب آسان برای کاربران در سرور خود تنظیم کنید. این پانل ها به شما امکان می دهد تمام وظایف پیچیده مدیریت سرور را تنها با چند کلیک به طور کامل مدیریت کنید. با ویژگی هایی مانند مدیریت پشتیبان گیری ، نصب نرم افزار (به عنوان مثال وردپرس ، دروپال ، جوملا و غیره) DNS ، پشتیبان گیری ، شبکه ، پایگاه داده و ویژگی های امنیتی اضافی مانند فایروال CSF ، محافظت بی رحمانه و اسکن ویروس همه ویژگی هایی هستند که می توان به آنها اشاره کرد به

منابع: liquidweb.com و educationba.com

CentOS چه می گوید؟ کاربردهای آن چیست؟ برای اولین بار در سرور Premium. به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.